Doporučení k montáži ručně vyrobených umyvadel, obkladů a listel

Vážený zákazníku,

blahopřejeme Vám k nákupu ručně malovaných umyvadel a ručně vyrobených a dekorovaných obkladů z obchodu La Lagartija.

Ačkoliv víme, že jste se pro ruční práci rozhodli vědomě, přesto považujeme za svou povinnost upozornit Vás na určitá specifika, kterou s sebou tato unikátní výroba přináší.


Umyvadla

Pokud stavíte umyvadlový pult, doporučujeme na horní plochu (do níž zasadíte umyvadlo) použít nenasákavý podklad odolný vlhkosti (např. CETRIS desky nebo tvárnici Ytong zakončenou perlinkou a tenkou vrstvou stavebního lepidla). Nevhodná je dřevotřísková deska či OSB deska.

Před samotnou montáží se ujistěte, že rohové dlaždice dobře obkružují umyvadlo, a v případě potřeby je na straně přiléhající k umyvadlu domodelujte rotačním brusným kamenem.  Nejprve nainstalujte rohové dlaždice – ty by měly být podmazány dostatečnou vrstou stavebního lepidla tak, aby pod nimi nevznikly bubliny a zejména, aby jejich konce, kde případně bude instalována stojací baterie, byly lepidlem po celé své ploše pevně spojeny s podkladem. Lepidlo nechejte plně vytvrdnout (dle pokynů výrobce). Tím zamezíte prasknutí dlaždice v okamžiku dotahování šroubení baterie. Samotné umyvadlo instalujte do předem připraveného otvoru v horní desce pultu nebo skříňky. Jeho okraj by měl o něco vyčnívat nad úroveň dlaždic. Umyvadlo stačí po obvodu (pod lemem) podmazat sanitárním silikonem.

Otvory pro baterii jsou uzpůsobeny evropské normě (30 mm) a stejně tak i odpad (40 mm); pokud by se však přesto vyskytla nutnost je upravit, lze pro jejich zvětšení nebo úpravu použít vrtačku s rotačním brusným kamenem.

Níže si můžete stáhnout návod na stavbu umyvadlového pultu:

pro VELKÉ umyvadlo

pro STŘEDNÍ umyvadlo

Obklady

Nejednotnost barevných tónů a nepřesnost v kresbách jednotlivých motivů jsou něčím, čemu nejenže nelze při ručním způsobu výroby zabránit, ale co naopak dodává výslednému celku jeho neopakovatelnost a co činí ruční práci v dnešní době vyhledávánou více, než kdykoliv předtím. Tento efekt je možné ještě zesílit „náhodným“ přimícháním několika kusů obkladů z jiné šarže, které, ač stejné barvy, budou svým odstínem z výsledného celku ještě více vystupovat a tím mu přidávat na zajímavosti. Prosím zeptejte se obsluhy na tuto možnost u Vašeho konkrétního vzoru.

Glazura obkladů přirozeně vykazuje sotva viditelné prasklinky (tzv. krakeláž), které vznikají tím, jak „pracuje“ porézní podklad z hrnčířské hlíny. Nejedná se tedy o nedostatek glazury, nýbrž o normální vlastnost přírodního materiálu, z něhož je obklad vyroben. Právě to propůjčuje našim ručním obkladům jejich originální patinu, za kterou se nemusí stydět historický objekt ani moderní interiér. Je však přesto nutné dodržet některé postupy, jak s těmito obklady správně pracovat, aby krakeláž nepůsobila rušivě.

K lepení na porézní podklady (omítka, stavební lepidlo) doporučujeme použít bílé stavební lepidlo, jako je např. Knauf Fliesenkleber Weiss. Tím zajistíme, že případné přebytky lepidla, které se protlačí přes spáry, nám zejména u světlých dekorů neušpiní glazuru a „nezažerou“ se do krakeláže. K lepení na nesavé podklady (např. dřevěné desky apod.) je možné použít speciální tmely jako je např. Montage Kit od firmy Bison. Obklady před lepením nikdy nenamáčejte!

Ke spárování doporučujeme použít flexibilní spárovací hmotu, jakou je např. Knauf Fugenbunt s označením „Flex“. Spárovací hmotu je možno vylepšit přidáním koncentrátu Knauf Fugen Elast, který s ohledem na porézní materiál ručních obkladů zajistí vodotěsnost spár. Spárovací hmotu můžete použít buďto bílou nebo krémovou, kterou již tónovanou zakoupíte, nebo si ji sami můžete natónovat přidáním malého množství akrylátové tónovací barvy. Obklady, a zejména ty světlejší dekory či odstíny, nedoporučujeme spárovat tmavými spárovacími hmotami, protože by mohlo dojít k nežádoucímu zvýraznění krakeláže. Naopak pro dlažbu je téměř „podmínkou“ spára tmavě šedá (antracit).

Při montáži obkladů doporučujeme ponechat co nejmenší spáru – obklady klást těsně k sobě. Po vyspárování totiž vypadají opravdu originálně. Naopak dlažba – aby byl zachován skutečně mexický vzhled – by měla mít spáry co nejširší, až 1,5 cm. To jsou však pouhá doporučení, šíře spáry samozřejmě závisí především na Vašem vkusu.

Při montáži je potřeba počítat s tím, že zejména jednotlivé dekory obkladů se mohou ve velikosti lišit i o několik milimetrů. Proto tam, kde chcete dekory kombinovat, před montáží raději několik kusů od každého vzoru mezi sebou porovnejte a vyjděte z těch, které se zdají největší (tím se vyhnete nutnosti „větší“ obklady přibrušovat – spáru menších jednoduše přizpůsobíte již nainstalovaným větším, které můžete klást „natěsno“).

Obklady i dlažbu je možno velmi dobře řezat ruční rozbrušovačkou s diamantovým kotoučem. Je však nutné použít kotouč bez zubů, který je ke glazuře šetrnější. Při řezání obkladů i dlažby je bezpodmínečně nutné použít ochranné brýle!

Při pokládání dlažby s inserty je vhodné inserty, které jsou tenčí než dlažba, uložit na hustší lepidlo zhruba do výše, kde končí glazovaný okraj milimetrového zkosení na dlaždici (inserty jsou tedy o něco málo níže, než dlažba). Zvýrazní se tím plastický efekt dlažby (pouze tam, kde je nutno upřednostnit bezpečností hledisko – např. ve veřejných prostorách – toto ignorujeme).

Listely

Při montáži listel je nutno si uvědomit, že plného plastického efektu dosáhneme jen tehdy, bude-li listela vystupovat nad úroveň okolního obkladu. Nelze proto listely nalepit na podklad s obklady, protože tloušťka obkladů (který je až 1 cm včetně lepidla) způsobí, že listela bude mezi obklady „utopená“. Vyzkoušeným pracovním postupem je namíchat si dvě hustoty stavebního lepidla: řidší a hustší. Řidším lepidlem nejprve natáhneme plochu podkladu a poté i spodní plochu listely. Z hustšího lepidla vytvarujeme “bobeček“, na který listelu nalepíme tak, aby okraje jejích glazovaných ploch začínaly u glazury obkladů. Přebytečné lepidlo vytlačené ze spár ihned očistíme čistým hadříkem.

Umyvadla i obklady je možné čistit běžnými domácími čistícími prostředky. Pokud chcete, aby si glazura zachovala po dlouhou dobu svůj vysoký lesk, vyhněte se používání abrasivních prostředků, jako jsou prášek na nádobí nebo tekutý prášek. Univerzální čistící prostředky jako je např. Mr. Propper nebo Ajax je plně nahradí. Případné skvrny od vodního kamene lehce dočistíte s pomocí několika kapek citrónové šťávy.

Přejeme Vám, aby Vám naše keramika dlouho a dobře sloužila a každý den se s Vámi dělila o radost pocházející ze země tísícerých barev, vůní a věčného slunce – z Mexika.

Vaše La Lagartija

Dokument ve formátu PDF ke stažení zde.