Ručně dekorované obklady

Představujeme Vám unikátní sérii ručně vyrobených a ručně dekorovaných obkladů dovezených z Mexika.

Obkladačky jsou ručně vymodelovány z hrnčířské hlíny a vypáleny nejprve při teplotě 1200 °C. Poté jsou ručně dekorovány sítotiskem. Co barva, to jeden průchod serigrafickým sítem. Některé dekory projdou až sedmkrát trpělivýma rukama, než je jejich design kompletní, neboť každou barvu je nutné nanést pomocí stěrky a serigrafického síta zvlášť. Po nanesení pigmentů jsou obklady ručně rovnány do rastrů a putují do tradiční pece k druhému vypálení, při kterém se tvoří glazura.

Výsledkem tohoto procesu je obklad, který vypadá tak, jak jej pamatujeme ze starých interiérů: každý kus je originál a společně tvoří neobyčejně plastický celek.

Vzory, z nichž některé jsou typicky mexické, jiné zase v sobě nezapřou vlivy španělských conquistadorů či vlivy orientální, které s sebou Španělé do Mexika přinesli, mají jedno společné: jsou v našich podmínkách naprosto jedinečné a umožní Vám vytvořit jak výjimečný prostor vonící exotikou a působící na smysly svou ojedinělou krásou, tak i velmi prostý a střízlivý interiér se starobylou patinou ruční práce.

Prosím podívejte se na následující video o výrobě našich obkladů:

Jednobarevné obklady

Má vůbec smysl uvažovat o jednobarevných ručně vyrobených obkladech? Čím se liší od běžných, sériově vyráběných obkladů? Liší se především způsobem nanášení barevné glazury: naše obklady jsou dekorovány od A až do Z ručně.

U odstínů "Deslavado" se nejprve nanese podkladová barva (většinou bílá, v případě zelené Aguacate mírně nažloutlá). Přes ní se potom špachtlí nanáší pigment s požadovanou výslednou barvou.

U odstínů "Brochss" je barevný pigment nanášen na bílý podklad štětcem. Jiné odstíny, jako např. Azul Brillante nebo Verde Brillante, zase vznikají dvojitým máčením (poléváním).

  • To, že se glazura nanáší ručně, zajistí, že každý kus je neopakovatelný, protože podkladová glazura prosvítá různě v závislosti na tloušťce finálního pigmentu.

Další specifikou jednobarevných obkladů je nepravidelnost tvarů jednotlivých obkladů, která zajistí nepravidelnou spáru, a konečně různé pokroucení obkladů v peci, díky němuž je výsledná plocha s nalepenými obklady neobyčejně plastická.

  • I jedna barva ve velké ploše proto působí jako malé umělecké dílo.

Množstevní slevy

Veškeré uvedené ceny jsou za kus v případě nákupu množství menšího než 1 m2.

  • U nákupů od 1 m2 výše poskytujeme na všechny tyto obklady slevu 30%!

Velikost obkladů

Velikost nejčastěji prodávaných obkladů, které pro jednoduchost označujeme "10x10", může ve skutečnosti kolísat od 10 x 10 cm do 10,5 x 10,5 cm. Je proto vhodné při projektování počítat zhruba 10,5 cm na jednu obkladačku včetně spáry. Plocha jednoho metru při tomto výpočtu pojme přibližně 90,7 obkladačky. Námi uváděná cena za metr je odvozena od 90 kusů obkladaček, stejně tak v jednom balení (krabici) je obsaženo 90 ks obkladů.

Tloušťka obkladu je 6-7 mm. Je však třeba počítat s různě silným prohnutím jednotlivých kusů, které ve vrcholu konvexity může dosahovat dalších 1-2 mm vzhledem k podkladu. Právě tím vzniká překrásný plastický efekt, nenapodobitelný běžnými keramickými obklady. Z toho důvodu také nedoporučujeme kombinovat na jedné ploše ručně vyrobené obklady se sériově vyráběnými obkladačkami, protože tento efekt tím může být potlačen.

Kromě obkladů velikosti 10x10 cm nabízíme i miniatury o velikosti 5x5 či 3x3 cm. Tyto obklady jsou vhodné k dekorování nejrůznějších rámů obrazů či zrcadel. S úspěchem je využíváme v našich tepaných rámech kovových zrcadel. Maličké obklady 5x5 také používáme jako vkladky do dlažby "Vendix", kde působí velmi dekorativně. Stejně tak je lze použít ve formě pásku jako listelu, nebo jako proklad do větších obkladů 10x10 cm.

Před montáží obkladů prosím pozorně čtěte Doporučení k montáži ručně vyrobených obkladů a listel.

Listely

Nabízíme dva druhy plastických listel: Baguety (s jednoduchým zakulaceným profilem) a Pecho de Paloma ("holubí hruď") s trojitým obloučkovitým profilem. Kromě toho můžete využít speciální ukončení rohů a hran (Codos a Ángulos), což jsou plastické prvky z pálené hrnčířské hlíny, jimiž unikátním způsobem napojíte dvě až tři plochy v prostoru. Nejen že se tím vyhnete nutnosti užití plastových spojovacích lišt, ale zvýrazněním linií hran navíc oživíte svůj interiér.

  • Všechny listely jsou barveny ručně, glazura se nanáší buďto štětcem nebo technikou smývání (houbičkou), aby se zvýraznil jejich rustikální vzhled.

Nástěnné obrazce z obkladů - Murales

Toto je skutečný unikát: ručně malované obrazce, vyskládané z dlaždic o velikosti cca 10,5 x 10,5 cm. Tyto obrazy jsou malovány podle předlohy, přesto je každý originál a nese nezaměnitelný rukopis svého malíře. S úspěchem je využijeme v každém interiéru, který chceme oživit a vdechnout mu neopakovatelnou atmosféru. Lze je použít samostatně (mimo plochy obložené obklady), potom plasticky vystupují z plochy. Dobře zapadají i do větších ploch, obložených například jednobarevným obkladem. V takovém případě k sobě obraz připoutá pozornost a obložená plocha se tak stane ještě zajímavější.

Obklady s plastickou glazurou

Nově jsme do nabídky zařadili obklady veilkosti 15x15 cm z pálené a lisované hlíny. Tyto obklady vznikají tak, že se na hliněnou destičku nejprve sítotiskem nanesou obrysy, a vzniklé plochy se poté vyplňují ručně speciálním pigmentem Ten při vypálení nepřestupuje černou linii obrysu a uvnitř vytvoří plasticky vyčnívající plochu. Velké pracnosti a časové náročnosti výroby těchto obkladů odpovídá i jejich vyšší cena.

Jak správně řezat ručně vyrobené obklady?

Je to velmi jednoduché! Po zhlédnutí následujícího videa v tom budete odborníci:

Kam dál?

Přečtěte si o úmyslně vytvořených defektech na obkladech - artefaktech ruční práce.