Jsou obklady vhodné k venkovnímu použití?

Naše ručně dekorované obklady jsou vyrobeny z přírodní hrnčířské hlíny, která není nijak chemicky upravovaná ani lisovaná, a proto mají poměrně porézní strukturu. To znamená, že skrze spáry mírně absorbují vodu, a pokud jsou vystaveny mrazu, může dojít k jejich narušení, popraskání a odprýsknutí glazury. To platí zejména tehdy, jsou-li obklady instalovány na vodorovné ploše (například desky venkovních stolů), kdy se na nich během zimy zkoncentruje velké množství sněhu a vody. Máme zkušenost, že tam, kde nejsou vystaveny přímo povětrnostním vlivům (v závětří, pod střechou apod.), obklady již několikátou sezónu odolávají bez jakýchkoliv známek narušení. Přesto však venkovní montáž nemůžeme s klidným svědomím doporučit, a když, tak jedině na vlastní nebezpečí zákazníka.

Neovlivní krakeláž správnou funkci obkladů?

Krakeláž - drobné vlasové prasklinky na povrchu glazury - je dána použitím přírodního materiálu, hrnčířské hlíny, a tradičního výrobního postupu. Vzniká na podkladě odlišné tepelné roztažnosti podkladového materiálu (hrnčířské hlíny) a vrstvy skelné glazury při vypalování a následném ochlazení. V průběhu životnosti obkladů proto nebude docházet k jejímu zvýrazňování či rozrůstání (pokud nebudou obklady vystavovány extrémním změnám teplot - například mrazu apod.).

Krakeláž chápeme jako punc pravosti našich obkladů - důkaz, že při jejich výrobě nebyla použita chemická aditiva ani strojní lisování obkladů. V současné době mnoho výrobců pochopilo probíhající trend "retro" stylu, a tak se snaží u svých obkladů vyvolat vzpomínky na dávné časy alespoň tím, že krakeláž na glazuru natisknou barvou. My však víme, že originál je jen jeden. A krakeláž navíc žádným způsobem neovlivní běžnou funkci našich obkladů.

Je však nunté brát na ni ohled například při montáži, aby nedošlo k jejímu nežádoucímu zvýraznění. Proto u světlých dekorů doporučujeme spárovat světlou spárovací hmotou, buďto lehce natónovanou do krémova, nebo čistě bílou. Ale i kdybychom toto pravidlo nedodrželi a krakeláž se při spárování zvýraznila, po několika týdnech pravidelného čištění (otírání vlhkou utěrkou) se z krakeláže zas vymyje. Spárovací hmota totiž dlouhodobě nedrží ve spárách tenčích než cca 1 milimetr, a krakeláž, to jsou trhlinky mikroskopických rozměrů.

Jaké jsou rozměry umyvadel?

Rozměry umyvadel jsou přehledně zpracovány v této tabulce.

Mohu u umyvadel s rohovými dlaždicemi použít stojánkovou pákovou baterii?

Ano. V nabídce máme dva druhy umyvadel s rohovými dlaždicemi: se třemi otvory pro tříotvorovou baterii, nebo bez otvorů. Chcete-li použít ke svému umyvadlu jednootvorovou pákovou baterii, vyberte prosím umyvadlo bez otvorů a do poznámky k objednávce nám napište, že chcete vykroužit jeden otvor pro stojánkovou baterii - zhotovíme Vám ho samozřejmě zdarma.

Liší se v něčem instalace ručně vyrobených obkladů a malovaných umyvadel od těch sériově vyráběných?

V případě obkladů je instalace snadná, a zvládne ji každý domácí kutil. Obklady nejsou totiž zcela pravidalné - což je záměr. Tato jejich vlastnost je neklamným důkazem ruční výroby, a je také zdrojem výjimečné plasticity obložené plochy, jakési vyšíí úrovně estetiky. Z toho vyplývá, že s pravidleností spár si příliš lámat hlavu netřeba - stejně nebudou nikdy zcela pravidelné. V tom je jejich montáž jednodušší. Přesto je však potřeba mít určitý cit a schopnost improvizace. Co se technických postupů týká, připravili jsme pro Vás krátké Doporučení k montáži ručně vyrobených obkladů a umyvadel.

Mohou se obklady použít na podlahu?

Obklady velikosti 10,5 x 10,5 cm a 5 x 5 cm jsou nedílnou součástí některých typů dlažby, kde plní funkci tzv. insertů (vkladek) a neopakovatelným způsobem graficky oživují dlažbu. V takovém případě je nutno při pokládce zohlednit jejich menší tloušťku než je síla dlažby a o to více je "podmazat". Současně je nutné dbát na to, aby obklady ležely na lepidle celou svou plochou - jedině v místech nedostatečně podmazaných lepidlem by totiž mohlo dojít k jejich prasknutí.

Co se týká vytvoření celé podlahy jen pomocí obkladů, i s tím jsou dobré zkušenosti. Vždy záleží především na kvalitě podkladu - zda je nepohyblivý, zda se neprohýbá, zda nejsou obklady instalovány přes dilatační spáru. Při dobrém podmazání (instalaci to tekutějšího lepidla) a zabránění vzniku vzduchových bublin obklady perfektně plní funkci rustikální podlahy. K jejich využití coby podlahvé krytiny se uchylujeme zejména v koupelnách, ale lze je využít i ve více zatěžovaných prostorech. Při extrémní zátěži (chození v botách s abrasivním prachem) dojde po dlouhé době k jemnému obroušení glazury v místech, kde mírně zkroucené obklady lehce vyčnívají nad povrch. Vzniká tím další úroveň rustikality, na kterou je možno pohlížet nikoliv jako na defekt, nýbrž na známku originality.

Jak je to s podlahovým vytápěním pod obklady a dlažbou?

Tepelná zátěž způsobená podlahovým vytápěním může za určitých okolností představovat pro ručně vyráběnou dlažbu a obklady určité riziko. Zejména tam, kde podlahové vytápění končí uprostřed dlaždice, která je z jedné strany namáhána teplem a z druhé například chladem od francouzského okna. V takových případech doporučujeme raději použít certifikovanou venkovní dlažbu, odolávající velkým teplotním výkyvům.

Mohou stát květináče v zimě venku?

Glazované květináče v mrazu stát nemohou, protože absorbují vlhkost ze zeminy a mráz by mohl pálenou hlínu potrhat. Květináče raději na zimu přemístíme do vnitřních prostor s teplotou trvale vyšší než bod mrazu.

Doručujete také na Slovensko?

Ano, běžně službou DeliBarry, která není o mnoho dražší, než doručení službou DPD po ČR. V současné době je však otevřen také showroom v Bratislavě na adrese Záhradnícka 63, kde můžete většinu dekorů obkladů i umyvadel nejen vidět, ale hned také přímo zakoupit.

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Napište nám, pokusíme se Vám odpovědět.